1. Три опори права ЄС 3
2. Шенгенське право. 4
3. Основні обов'язки громадянина євросоюзу 9
1 опора: Європейські співтовариства
У цій сфері інтеграції в найбільшою мірою враховується рівень відповідності країн-членів acquis communautaire (приведення до однаковості законодавств країн ЄС, спрямоване на коммунітарізацію, становлення наднаціонального регулювання). ЄС поставив завдання конвергенції економік з метою створення єдиної економіки ЄС. Проблема полягає в тому, чи зможуть країни-кандидати виконати вимоги конвергенції. Всі національні прерогативи в цій галузі передані ЄЦБ, який займається емісією євро. Проблеми євро: ЄЦБ не страхує нову валюту від ризиків, але євро зробила заявку на роль світової валюти.
2 опора: Спільна зовнішня політика та політика безпеки
ОВПБ стала новим напрямком діяльності ЄС, що розвиває досвід "європейського політичного співробітництва" і передбачають узгодження і здійснення країнами ЄС спільних зовнішньополітичних дій на основі одноголосно прийнятих рішень. Спочатку інтеграція у військовій сфері йшла досить важко. Ідея створення оборонного співтовариства була заблокована Францією ще в 1954 р. Керівники європейських країн протягом довгого періоду відмовлялися від співпраці в цій сфері та делегування повноважень на наднаціональний рівень: незгоду Франції, небажання дублювання НАТО, протиріччя між великими і малими країнами.
Проривом на цьому напрямі стала зустріч Тоні Блера і Жака Ширака в Сан-Мало в 1998 р., на якій було досягнуто рішення про створення військової компоненти прискореними темпами. Метою було забезпечити ЄС можливостями для виконання Петербергско завдань.
Петербергско завдання 1992 включали проведення:
гуманітарних і рятувальних операцій,
миротворчих операцій,
примус до миру.