1. Розкриийте значення гормонів в регуляції роботи скелетних м’язів.
2. Дайте визначення рефлексу і опишіть класифікації рефлексів.
3. Дайте характеристику будови аналізаторів.
Використана література
Гормонами називаються речовини, що виробляються залозами внутрішньої секреції. Це біологічно активні ре¬човини, здатні в кількості 10-3 і навіть 10-6 мг викликати зміни метаболічних процесів в організмі. Протягом доби в організмі людини синтезується всього декілька міліграмів або часток мі¬ліграмів окремих гормонів. Концентрація їх у крові складає 10-6 – 10-9 г. на 100 мл; Більшість гормонів діють короткочасно і швидко руйнуються.
Багато гормонів не проникають усередину клітин, а проявля¬ють свою дію через інші речовини-посередники. Деякі ж гормо¬ни проникають усередину клітин і далі через ядерну мембрану в ядро клітин.
У людини і вищих тварин гормони є важливої ланкою регу¬ляторних механізмів. Потрапляючи в кров, вони впливають на всі функції організму. Регуляторна роль гормонів спрямована в основному на підтримку й активування найголовніших проце¬сів обміну. Свою біологічну дію вони проявляють шляхом впли¬ву на активність ферменті, оскільки впливати на обмін можна саме шляхом зміни ферментативних процесів.
З хімічної точки зору-гормони можна розподілити на чотири групи:
1) гормони білкової природи (гормони гіпофізу, гіпоталамусу, підшлункової залози й ін.);
2) гормони - похідні амінокислот (гормони мозкової частини наднирників, щитовидної залози;
3) гормони - похідні жирних кислот (простагландини);
4) стероїдні гормони - похідні холестерину (жіночі, і чоловічі статеві гормони, гормони корм наднирників);
За характером дії всі гормони можна розділити на дві-гру¬пи. Першу складають гормони, які не проникають у клітину і здійснюють свій вплив через, посередників. Діють – вони швидко, миттєво змінюючи один або декілька метаболічних процесів. Сюди відноситься більшість –гормонів перших трьох груп. Гормони другої, групи-проникають у ядра клітин і дій їх проявляється, на рівні генів. Вони стимулюють синтез специфічних РНК і білків. До них відносять стероїдні гормони.
1.Біологія: Навч. посіб. / А.О. Слюсарів, О.В. Самсонов, В.М. Мухін та ін.; за ред. та пер. з рос. В.О. Мотузяного. – 3-є видання, випр. і допов. – К.: Вища шк.., 2001. – 622с.
2.Коляденко Г.І. Анатомія людини. Підручник. – К.: Либідь, 2001. – 384с.
3.Короткевич Л.С. Биология. – М., 2001.
4.Бригідир Г.І., Гайдан Г.В. Біологія людини: Методичний посібник для вчителів біології. – Тернопіль, 2001.
5.Слюсарєв А.О., Мухін В.М. Біологія. – К., 2000.